blocks

Strona główna » Blog » Odwieczny dylemat – morze kontra góry

Odwieczny dylemat – morze kontra góry

góry

Większość z nas czeka na urlop przez cały rok. Są tacy, którzy od zawsze wiedzą, dokąd chcą pojechać lub wybierają sprawdzone od lat destynacje. Jednak znajdą się również niezdecydowani, którzy nie potrafią dokonać wyboru pomiędzy urlopem w górach a wakacjami nad morzem. Wówczas pojawia się mnóstwo pytań i wątpliwości dotyczących tego, który kierunek będzie korzystniejszy lub który jest bardziej rekomendowany przez  znajomych. O wyborze kierunku podróży powinny jednak przede wszystkim decydować osobiste preferencje urlopowiczów. Warto wziąć pod uwagę ulubioną formę spędzania wolnego czasu oraz szczegółowo zaplanować plan wyjazdu. Mianowicie zwolennicy biernego wypoczynku niechętnie wybiorą się w góry, z kolei fani aktywności na pewno nie zdecydują się na kilkugodzinne leżenie na plaży.

Góry czy morze – który kierunek wybrać?

Wyjazd w góry to wymarzony urlop dla tych, którzy nie potrafią długo usiedzieć na miejscu. Piesze wędrówki, wycieczki rowerowe czy inne górskie aktywności to strzał w dziesiątkę dla osób lubiących być w ruchu i ceniących sobie odpoczynek, który pozwoli im zadbać o kondycję. Bogactwo natury, ale także i całe mnóstwo zabytków takich jak zamki, pałace czy obiekty sakralne zapraszają turystów, dla których zwiedzanie jest obowiązkowym punktem wycieczki. Ci, którzy uwielbiają obcować z tradycjami i poznawać zwyczaje poszczególnych regionów zdecydowanie odnajdą się w kolorowym świecie południowej Polski, dla której pielęgnowanie staropolskich zwyczajów jest codziennością. Dopełnieniem aktywnego wyjazdu jest też podróż po mapie punktów restauracyjnych serwujących tradycyjne, góralskie smaki.

Urlop nad morzem z kolei jest znaczenie lepszą propozycją dla osób, które wypoczynek łączą z wylegiwaniem się na plaży, spacerowaniem po urokliwych miasteczkach czy nocnym wyjściem do klubów i restauracji. Niektórzy preferują odpoczynek, który nie wymaga od nich wysiłku fizycznego, gdyż będąc w ciągłym biegu na co dzień, w wolne dni wolą się wyciszyć i zregenerować siły. Morze to także świetna destynacja dla osób, które uwielbiają sporty wodne. Taki wyjazd czasem bywa też lepszą alternatywą dla dzieci, które niekoniecznie są chętne do kilkugodzinnych wędrówek po górach. Dla maluchów znacznie atrakcyjniejsza będzie zabawa w piasku czy brodzenie w ciepłej wodzie Bałtyku. Północ Polski również ma wiele do zaoferowania turystom, chcącym wykorzystać czas zarówno na plażowanie, jak i zwiedzanie.

Lepsze wakacje nad morze czy urlop w górach?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który wakacyjny kierunek jest lepszy, gdyż wszystko uzależnione jest od indywidualnych upodobań turystów. Niemniej jednak zdarza się tak, że czasem na wybór destynacji ma wpływ stan zdrowia. Nad morzem wiele osób zdaje sobie sprawę z dobroczynnego działania jodu, co jest szczególnie dużym atutem dla osób chorujących na tarczycę czy dla kobiet w ciąży i dzieci.  Morska bryza dobrze również wpływa na skórę i cały układ krwionośny. Wynajem pokoju w hotelu nad morzem poprawi zatem stan zdrowia wielu osób oraz wzmocni organizm, szczególnie u seniorów. Nie dziwi więc fakt, iż morskie kurorty mogą się pochwalić licznymi uzdrowiskami, sanatoriami oraz ośrodkami rehabilitacyjnymi.

W górach natomiast dobrze będą się czuły osoby cierpiące na astmę czy różnego rodzaju dolegliwości reumatyczne. Ostry klimat nie zaszkodzi również tym, którzy nie miewają problemów z błędnikiem. Wyjazd może być z kolei niekorzystny dla tych, którzy walczą z nadciśnieniem czy chorobą wieńcową. Gwałtowne zmiany ciśnienia i górskie powietrze mogą być również problematyczne dla tych, którzy miewają migreny i zawroty głowy. Mając takie kłopoty zdrowotne, lepiej nie wybierać się w góry, gdyż intensywny wysiłek może pogorszyć stan zdrowia lub potęgować uciążliwe dolegliwości, które całkowicie odbiorą przyjemność z wyjazdu. Warto więc rozważnie wybierać kierunek podróży, szczególnie jeśli zabiera się na urlop dzieci lub osoby starsze, które są podatne na gwałtowne zmiany klimatu.

Jeśli masz pytania

Hotel Orle – Centrum Konferencyjne

80-680 Gdańsk Sobieszewo

Hotel Orle realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich Zwiększenie konkurencyjności Hotelu Orle poprzez wdrożenie rozwiązań cyfryzacyjnych i proekologicznych

Celem projektu IMPULS jest odbudowa potencjału pomorskich przedsiębiorstw z branży czasu wolnego

Planowany efekt projektu: zneutralizowanie skutków wzrostu kosztów dostaw energii elektrycznej, wzbogacenie całorocznej oferty rekreacyjnej o nowe usługi.

Całkowita kwota projektu: 232 430 PLN
Dofinansowanie projektu z UE:
  150 630,79 PLN

fundusze-eu

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

 

Realizujemy projekt w ramach projektu grantowego Spektrum współfinansowany z EFRR, numer umowy UDG-SPE.03.2022/072

SPEKTRUM---tablica--JPG--1024x380

2024 © Hotel Orle - Centrum Konferencyjne

realizacja: Agencja Interaktywna – Noveo interactive
Polityka prywatności