blocks

Wyspa Sobieszewska i jej atrakcje

Atrakcje wyspy Sobiszewskiej

Wyspa Sobieszewska to teren słynący z obsypanych złotym piaskiem plaż ciągnących się przez 11km nabrzeża. Powstała około 160 lat temu, gdy Wisła przez zator lodowy zmieniła swój bieg. Kilkadziesiąt lat później zapadła decyzja o przekopaniu i uregulowaniu koryta rzeki jeszcze bardziej na wschód ze względu na tendencję do zalewania miasta. Tym sposobem znaczny obszar lądu o powierzchni około 37km2, został odcięty przez wodę i utworzył wyspę. Znajduje się na niej dwa rezerwaty przyrody „Ptasi Raj” oraz „Mewia Łacha”, gdzie na specjalnych platformach widokowych można przez lornetki obserwować dzikie zwierzęta. To unikalne formacje krajobrazu, gdzie bytują liczne, często zagrożone i rzadko występujące gatunki ptaków. Można tu spotkać foki leniwie wylegujące się plaży, dlatego wyspa Sobieszewska to raj dla miłośników przyrody i ornitologów oraz zbieraczy bursztynu. Każdego ranka na plaży, można znaleźć unikatowe kamienie różnej wielkości, które chętnie zbierane są zarówno przez profesjonalistów, jak i zwykłych przechodniów.

Aktywne formy wypoczynku

Wśród atrakcji dla bardziej aktywnych wczasowiczów znajdują się spływy kajakowe po Wiśle i Morzu Bałtyckim. Ślizganie się po falach jest niezapomnianym doświadczeniem i szczególnie atrakcyjnym, gdy morze jest lekko wzburzone, a fale rozbijają się o brzeg. Ponadto na wyspie znajdują się szlaki rowerowe i piesze prowadzące przez okoliczne lasy i nabrzeże, gdzie można się zrelaksować i odpocząć od zgiełku dnia codziennego. Dla wczasowiczów dostępne jest kilka strzeżonych plaż, na których bezpiecznie można zażywać kąpieli w ciepłym morzu.

Kultura i architektura

Na wyspie Sobieszewskiej dostępna jest wieża ciśnień „Kazimierz” z tarasem widokowym. Jej zwiedzanie jest bezpłatne i możliwe po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji. Z jej szczytu roztacza się zapierający dech w piersiach widok na okolicę. Wśród unikatowych atrakcji znajduje się także Forsterówka, czyli modrzewiowy dworek będący rezydencją Alberta Forstera, członka NSDAP za czasów II wojny światowej.

Wyspa to miejsce warte zobaczenia. Unikatowe i piękne pod każdym względem, ponadto łatwo się na nią dostać, od wschodu z lądem łączy ja klimatyczny prom. Na wyspie można zatrzymać się w klimatycznym Hotelu w Sobiszewie zlokalizowanym kilkadziesiąt metrów od plaży. Komfortowe warunki zakwaterowania i profesjonalna obsługa z pewnością umili Państwu czas spędzony na wyspie.